TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Katedra Górnictwa

Wdrożenie automatycznego wysypu kamienia w KGHM z udziałem Katedry Górnictwa

Data: 01.04.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Na zaproszenie dyrektora ds. utrzymania ruchu, pana dr inż. Jana Wandzio, w kopalni Lubin wizytowała grupa interesariuszy zaangażowanych w powstaniem pierwszego w KGHM automatycznego wysypu bocznego kamienia.

Wysyp boczny znajduje szczególne zastosowanie w procesie odstawy rudy, której udostępnienie wymaga w pierwszej kolejności pozyskania kamienia, czyli złoża o 0% zawartości Cu. Rudę miedzi transportuje się do szybu wydobywczego, natomiast skałę płonną - na ładowarki kołowe poprzez boczne wysypy. Obsługa wysypów o dotychczasowej konstrukcji wymagała od operatora ręcznego przestawienia poszczególnych elementów przenośnika oraz wysypu, celem dostosowania przenośnika do funkcji zrzutu bocznego, co ogranicza dyspozycyjność samego przenośnika taśmowego i wymusza konieczność angażowania dodatkowego personelu.

Innowacja polegająca na zautomatyzowaniu pracy wysypy powstała w ramach zadania inwestycyjnego przedłużenia przenośnika taśmowego C-1701 realizowanego przez PeBeKa S.A. przy współudziale WM Engineering i Katedry Górnictwa Politechniki Wrocławskiej.

Zachęcamy do przeczytania artykułu pt. „Wysyp nauki i techniki” z marcowego wydania dwutygodnika Curier - gazety pracowników KGHM Polska Miedź.

Udanej lektury!

Politechnika Wrocławska © 2024